Zaznacz stronę

Ile razy w życiu zastanawiasz się czy to co robisz w życiu jest najlepsze dla Ciebie. Czy realizujesz własne marzenia, a może marzenia rodziców czy partnerów życiowych?

Parę lat temu sięgnęłam po książkę “Teraz odkryj swoje silne strony?” Marcusa Buckinghama i Donalda Cliftona, teraz nadarzyła się nowa okazja. Badacze z instytutu Gallupa przebadali 2 miliony osób i odkryli, że ludzie na świecie różnią się talentami, umiejętnościami i wiedzą. Przy czym talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania. Talenty nie zmieniają się w czasie, są trwałe i wyjątkowe.

Zadania, które wykonujemy z wykorzystaniem talentów nie tylko sprawiają nam przyjemność, ale też są doceniane przez otoczenie. Dlatego warto poznać swoje talenty, pracować nad nimi doskonaląc je, a prawda stanie się stwierdzenie, że praca staje się przyjemnością.

W instytucie Gallupa wyróżnili 34 talenty i opracowali specjalny test StrengthFinder, który pomaga odkryć nasze naturalne talenty. Test jest płatny i polega na wyborze jednego rozwiązania z dwóch zaproponowanych. Nie oznacza to wcale, że jedno rozwiązanie jest właściwe, ponieważ wszystkie rozwiązania są właściwe. Ale jedne są typowe dla osób o wybranych talentach.

O jakich talentach mówimy?

osiąganieaktywatorelastyczność
analitykorganizatorpryncypialność
dowodzeniekomunikatywnośćrywalizacja
współzależnośćkontekstrozwaga
rozwijanie innychdyscyplinaempatia
bezstronnośćukierunkowaniewizjoner
zgodnośćodkrywczośćintegrator
indywidualizacjazbieranieintelekt
uczenie sięmaksymalistaoptymista
bliskośćodpowiedzialnośćnaprawianie
wiara w siebiepoważaniestrateg
czar

Teraz kiedy tak często zadajemy sobie pytanie – czy zawód, który wykonuję jest dla mnie odpowiedni oraz czy praca, którą wykonuję sprawia mi przyjemność – odkrycie odpowiedzi na to pytanie staje się łatwiejsze. Ale lektura książki “Odkryj swoje silne strony” wymaga skupienia i autorefleksji.

Inaczej do każdego zadania podejdzie Strateg, a inaczej osoba, która stawia na Empatię. Dla tej drugiej rezultat będzie drugorzędny, ale już odczucia innych będą pierwszorzędne. Komunikatywność czyli opisywanie i opowiadanie historii będzie ważne dla jednych, podczas gdy drudzy bedą chcieli być  w centrum uwagi.

Ta książka daje też wiele wskazówek dla menedżerów. Podpowiada jak rozmawiać z podwładnymi, by budować zespoły realizujące swoje zadania. Przecież dobry menedżer nie boi się zatrudniać lepszych od siebie, jeśli tylko wie jakimi talentami dana osoba dysponuje. W procesie rekrutacji warto skorzystać z assessment centre, który powinien ułatwić odkrycie talentów.

Polecam 10/10.

Podziel się z innymi:

Archiwum wpisów od 2011 r.

Polecam ciekawe książki!

Oto stale aktualizowana lista książek dla specjalistów employer brandingu. 

Share This