Ufaj i inspiruj
godna polecenia i faktycznie inspirująca lektura.
Pewnie znasz książkę Stephena Coveya „7 nawyków skutecznego działania”. Natomiast książka „Ufaj i inspiruj” została napisana przez Stephena M.R. Coveya syna, Davida Kaspersona, McKinlee Covey i Gary’ego T. judda. Została niedawno wydana po polsku przez Studio Emka.
Jeśli lubisz książki ojca, to sięgnij po książkę syna – Stephena M.R. Coveya. Naprawdę warto.
Obie książki dzieli 30 lat, pierwsza została opublikowana w USA w 1989 roku, najnowsza wydana w 2022 roku.
Dla Stephena M.R. Coveya syna obszarem zainteresowań jest zaufanie. Interesuje go zarówno kwestia zdobywania zaufania, okazywania zaufania jak i korzyści płynące z tego dla menedżerów i dla organizacji.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Jest odpowiedzią na pytania menedżerów, którzy zastanawiają się jak lepiej i skuteczniej zarządzać ludzi, i tym samym zarządzać firmami. Często sięgają po rekomendowane lektury, często amerykańskich autorów, ale te pozycje zostały napisane w latach 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia.
W tym czasie wiele rzeczy zmieniło się, zmienił się sposób komunikacji – dziś jest oparty na wymianie informacji online, zmieniły się oczekiwania klientów, dostrzeżono problemy planety, a w kwestii zarządzania zespołami, zarządzania ludźmi stosowane są reguły sprzed 30-40 lat. Wielu przywódców wciąż jest mechanikami i inżynierami, wierzy, że procesy, procedury i schematy sa najważniejsze.
Covey zachęca, by spojrzeć na budowanie zespołów z pozycji ogrodnika, tak by zadbać i pielęgnować relacje ale i dać poszczególnym osobom z zespołu rozkwitnąć.
„Chodzi o nawiązywanie kontaktu z ludźmi przez opiekę i przynależność, abyśmy – my i oni – mogli skutecznie reagować na nasz dysrupcyjny świat. Chodzi też o to, aby następnie połączyć ludzi z celem, by czuli się zainspirowani nie tylko liderami organizacji, ale także poczuciem celu, znaczenia i wkładu ich pracy.” (str. 19).
Do tego potrzeba zmienić paradygmat. Przestać kontrolować innych, a zacząć inspirować, obdarzać zaufaniem i wyzwalać ich potencjał.
Autorzy przytaczają wiele historii z amerykańskich rodzinnych firm, w których założyciele-seniorzy nie chcieli przekazać młodszemu pokoleniu zarządzania firmą. Dzielą się też osobistymi wspomnieniami jak sami uczyli się obdarzać innych zaufaniem.
Nowy styl przywództwa
Warto przestawić się z przywództwa dowodząco-kontrolującego na ufająco-inspirujące.
Bo przecież zmienił się nie tylko charakter pracy (nie tylko stacjonarna, ale i hybrydowa, zdalna), miejsca pracy ale i oczekiwania i potrzeby oraz talenty pracowników. Lider nie może być, ani nie powinien być jedyną osobą, która wytycza strategie i pilnuje realizacji celów firmy.
Konkurencyjny świat wymaga tego, by oferować coraz bardziej zaawansowane produkty i rozwiązania. Jest to możliwe wtedy kiedy ludzie w organizacjach ze sobą współpracują, wymieniają pomysłami i sa bardziej kreatywni , a w efekcie ich firmy bardziej innowacyjne.
Na kartach książki każdy znajdzie dla siebie gotowy przepis jak się zmienić, jak zmienić relacje z innymi osobami. Pomocne są przykłady z firm jak Salesforce, Microsoft, YPO, PepsiCo, Blockbuster Video, Netfix, Zoom, i wskazówki.
Na początek jako wprowadzenie poznajemy 5 wschodzących sił zmian:
- nowy zmieniony charakter świata (tempo i liczba zmian jest bezprecedensowa),
- charakter pracy (oparty na wiedzy i usługach),
- charakter miejsca pracy (nie tylko u pracodawcy, ale także zdalnie, w domu),
- charakter siły roboczej (różne pokolenia pracowników, różne ambicje, potrzeby i oczekiwania),
- charakter wyboru (mnogość sposobów zaspokajania potrzeb klientów).
W dalszej części otrzymujemy już szczegółowo opisane wskazówki czym charakteryzuje się styl:
- dowodzaco-kontrolujący
- ufająco-inspirujący
oraz w jakich firmach sprawdzą się poszczególne typy przywództwa. Polecam!
Dziękuję Studio Emka za egzemplarz recenzyjny. Świetna książka dla każdego, kto chce samemu być inspiracją dla innych!
Możesz ją kupić online – sprawdź gdzie najtaniej TUTAJ.