Lista książek napisanych przez założycieli znanych firm, które warto przeczytać
Codziennie korzystamy z wielu produktów i usług, nierzadko podziwiamy ich twórców, założycieli znanych firm.
Chcemy też wiedzieć jak te firmy powstały, jakich reguł trzymały się, jaki model biznesowy wybrały, jak sobie radziły z klientami, jak pokonywały przeszkody i kim byli ludzie związani z daną firmą od początku.
Dobrym źródłem wiedzy są książki napisane przez samych założycieli poszczególnych firm lub książki – wywiady rzeka z założycielami. Dają dużo więcej informacji jak naprawdę wygląda historia firmy – jej wzloty i lekcje pokory.
Zara prawdziwa historia sukcesu – Covadonga O’Shea
Historia Amancia Ortegi – twórcy Zary i innych sieci sklepów jak: Massimo Dutti, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius. To urodzony w Galicji (Hiszpania) pracoholik, perfekcjonista, który już jako nastolatek poznał arkana pracy w sklepie odzieżowym. Książka to zapis wywiadów z samym Ortegą, jak i jego współpracownikami. Autorka podkreśla, że jest to jedyna autoryzowana biografia Ortegi, który stroni od mediów, broni swojej prywatności, nie pozwala się fotografować.
Co można dowiedzieć się z tej książki? To jakim człowiekiem jest Amancio Ortega. To człowiek, który codziennie odwiedza swoją firmę, chce mieć wgląd we wszystkie najważniejsze decyzje biznesowe jak zakup nieruchomości czy uruchomienie kolejnego sklepu na świecie. Pracoholik, jednowładca – jego decyzja jest ostateczna, nawet jeśli nie zgadzają się z nią inni członkowie zarządu. Z pewnością bystry obserwator i wizjoner, który postawił wszystko na jedną kartę, by stworzyć firmę kontrolującą sklepy odzieżowe, proces projektowania, produkcji i logistykę, tak by nawet w ciągu 2 tygodni dostarczyć nowe ubrania, buty czy torebki.
Po wielkim boomie na początku XXI wieku, sklepy Zara przestały być tak popularne jak kiedyś. Dziś są postrzegane jako kreatorzy nadmiernego konsumpcjonizmu.
Wiwat Agencja – Peter Mayle
To znany autor książek współczesnych o Prowansji jak „Rok w Prowansji”. Jednak zanim stał się pisarzem przez wiele lat pracował w amerykańskiej agencji Davida Ogilvy’ego. Swoje przemyślenia jak działa agencja reklamowa zawarł w książce „wiwat Agencja”. To opis firmy działającej przed erą internetu, za to znana z tego, że przełamywała utarte reguły reklamy. Co ciekawe w opisanych w książce relacjach miedzyludzkich można śmiało odnaleźć wiele współczesnych wzorców.
Praca rządzi Metody Google’a które odmienią twoją pracę i życie – Laszlo Bock
Google od środka, oczami wieloletniego pracownika działu HR, który brał udział w wielu projektach. Na prawie 450 stronach poznajemy kulisy życia giganta IT, w tym nawiązanie współpracy z czołowymi psychologami społecznymi. Efektem są eksperymenty społeczne, które zmieniły świat pracy IT. Lektura obowiązkowa.
Lego – Niels Lunde
Historia duńskiej firmy LEGO opowiedziana od momentu powstania, po przemiany w latach 90. XX wieku, wybór nowego prezesa i czasy współczesne. Ważna lektura, która opowiada jak wiele czasu, wiele pytań i rozmów trzeba przeprowadzić, by odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka jest misja firmy, jej cel istnienia i zasady, którymi się kieruje. inspirująca i pozytywna dawka wiedzy.
Uber walka o władzę – Mike Isaac
Dla wielu Uber to kontrowersyjna firma, wywracająca do góry nogami świat transportu miejskiego – taksówek. Tym bardziej warto ją przeczytać, by poznać filozofię działania, wyzwania i podejmowane decyzje. Książka powstała na podstawie wywiadów w pracownikami firmy.
Dbam – R. Matuszewki, K. Turek, S. Błaszczak
Książka napisana przez właściciela firmy badawczej i dyrektora Grupy SEB (właściciela marek: Tefal, Krups, WMF) o przemianie firmy, jej kultury organizacji, wyborze wartości firmowych. Nowa strategia zakłada oparcie jej na 3 filarach: odpowiedzialności, zaufaniu i autonomii. Czas pokaże, czy zmiany sa trwałe a rezultaty finansowe akceptowane przez niemiecką korporację.
Na przekór stereotypom – Ricardo Semler
Wydana w Polsce w 1998 roku książka jest jedną z moich ulubionych lektur biznesowych. Bez zbędnego zarozumialstwa. Dziś pewnie dostępna w dobrych bibliotekach. To historia opisana przez Ricardo Semlera, spadkobiercy brazylijskiego koncernu hutniczego, który wdrożył w życie tzw. zarządzanie partycypacyjne (total participation management), obalił zasady forsowane przez amerykańskie szkoły biznesowe i odniósł sukces. Dziś to od niego uczą się prezesi największych światowych firm, przyjeżdzają do Brazylii, uczestniczą w wykładach.
Starbucks droga na szczyty – Joseph Michelli
Historia konsekwencji i pokory czyli jak Howard Schultz nauczył Amerykanów pić dobrą kawę i stworzył sieć niepowtarzalnych kawiarni. Ważniejsze jest jednak podsumowanie w postaci opisu 5 zasad (wartości), na których zbudowano firmę, cenionego pracodawcę.
Dawać innym szczęście – Tony Hsieh
To moja druga ulubiona książka biznesowa, napisana przez niestety tragicznie zmarłego Tony’ego Hsieh, twórcę firmy Zappos (sklep online z butami). Zafascynowany ideą holokracji wdrożył zarządzanie oparte na zaufaniu i osobistej odpowiedzialności. Wiele firm chce skopiować jego pomysły, a to wymaga pełnego zaufania – nawet wtedy, gdy można się zawieść na niektórych.
Made in America – Sam Walton
Jak działa, jak powstał biznes Waltona – twórcy sieci Wal-Mart. Jakie cechy musi mieć założyciel, jakie zasady musi przestrzegać, by stworzyć sięc sklepów codziennie walczących o klientów. Oto prawdziwa historia spisana przez jednego z najbogatszych ludzi świata.
Polecam twojej uwadze: listę polskich autorów na temat HR i EB
Publikuję linki afiliacyjne do ceneo.pl.