Korporacyjni rebelianci – moja recenzja

Zacznę od cytatu:

 

To jest boleśnie oczywiste: system, w którym nadal pracuje wielu ludzi, był stworzony dla stabilnego, powolnego i przewidywalnego świata, jaki już nie istnieje. Dzisiaj ten system chwieje się i zawodzi. Nadszedł czas, by znaleźć nową drogę naprzód. str. 71. 

 

Wciąż powtarzamy, że żyjemy w czasach VUCA, nieprzewidywalnych i szybko się zmieniających.

Firmy chcą osiągać sukcesy, generować coraz wyższe dochody, zdobywać coraz więcej klientów. A zarządzający firmami wciąż wierzą, że korzystanie z dawnych, sprawdzonych metod jest skuteczne.

Uparcie powtarzamy, że firmy osiągają przewagę konkurencyjną dzięki ludziom, którzy są związani z dana firmą, ich talentom, pomysłom, doświadczeniu i umiejętnościom.

Rozczarowani swoim pierwszym pracodawcą holenderscy inżynierowie – Joost Minaarr i Pim de Morree postanowili odwiedzić niezwykłe firmy, cieszące się zaufaniem pracowników i odnoszące sukcesy, by dowiedzieć się jak działają. Swoją inicjatywę nazwali „Korporacyjni rebelianci”, a celem jest przeprowadzenie rozmów z właścicielami firm, osobami zarządzającymi i naukowcami badającymi organizacje.

 

Kojarzysz nazwy następujących firm: Haier, Spotify, Semco, Buurtzorg, Svenska Handelsbanken, u2i, Patagonia, Irizar? Reprezentują rożne branże: producenta sprzętu AGD, firmy IT, bank, producenta odzieży sportowej, producenta autobusów, stalownię.

 

Informacje na temat tego jak działają znajdziesz właśnie w tej niezwykłej książce.

 

Już same tytuły rozdziałów przekazują wskazówki co zmienić w firmie.

 

  1. Nie myśl o zysku, skoncentruj się na wyborze wyższego celu i wartości
  2. Zrezygnuj z hierarchicznej piramidy, stwórz sieć zespołów
  3. Promuj przywództwo wspierające, a nie dyrektywne
  4. Porzuć planowanie i prognozowanie, zacznij eksperymentować i przystosowywać się do zmian
  5. Pamiętaj mniej kontroli, więcej wolności i zaufania
  6. Daj władzę niższym szczeblom
  7. Dziel się informacjami, staraj się być transparentny
  8. Nie definiuj zakresu obowiązków, pozwól ludziom wykorzystać swoje talenty i mistrzostwo

 

Wskazówka nr 1 jest spójna z moją rekomendacją z badań kultury organizacji w Polsce.

Wiara w wyższy cel działa niczym drogowskaz dla każdego projektu. Poprawia skuteczność działania i komunikację, ale również autonomię. Nikt nie czeka na rozkazy szefa, zanim zacznie działać. str. 44

 

Pionierzy z naszej listy udowodnili, że wyższy cel istnienia firmy się opłaca. Zwiększa on motywację pracowników oraz ich zaangażowanie, a także łączy się bezpośrednio z lepszymi wynikami finansowymi. str. 51

 

Ci którzy chcą wciąż kontrolować swoich ludzi mają w ręką coraz mniej argumentów i nie mogą spać spokojnie, ani być pewni, że konkurencja ich zdystansuje.

Jeśli interesują Cię kwestie budowania kultury organizacyjnej – zapoznaj się z moją autorską metodą badania kultury w Polsce.

Inne książki warte przeczytania to:

 

Możesz ją kupić online TUTAJ. Oto link afiliacyjny.

Program mentoringowy „Twój cel: Atrakcyjny wizerunek pracodawcy”

Trwają zapisy. Program rusza 01.09.2024 i potrwa do 30.06.2025.

Dowiedz się więcej! 

Kup pełen raport z badania „Atrybuty Atrakcyjnego Pracodawcy”

Zostań specjalistą employer brandingu i samodzielnie opracuj strategię EB! – kurs online

Nazywam się Julita Dąbrowska

Dziękuję, że mnie odwiedziłaś /łeś. Odkrywam to coś, co czyni markę Twojego pracodawcy wyjątkową. Prowadzę badania ilościowe i jakościowe, by w na podstawie rzetelnych danych odkryć odpowiedź na pytanie – dlaczego warto pracować akurat w Twojej firmie. Pomagam opracować strategię employer brandingową, w tym zdefiniować tzw. EVP. Doradzam i szkolę. Poznaj moje kursy online.